top of page

MODERNA FRONT PARK HOUSING ESTATE GDANSK

Team: Potearchitekci & Katarzyna Rodziewicz (interiors)

Projekt budowlany zamienny   | 

projekt zagospodarowania terenu   | 

Projekt architektury krajobrazu i małej architektury  |  architektura wnętrz  części wspólnych    

Gdansk Lower City, Poland

Project 2018

Photos by Tom Kurek

Projekt pierwotny powstał w pracowni MKC

Architektura Osiedla Front Park operuje bryłami pokrytymi szlachetną ręcznie formowaną cegłą w kolorze piaskowo-beżowym skontrastowaną z gładkimi matowymi płytami włókno-cementowymi w kolorze czarnym, szklanymi balustradami i dwuspadowymi dachami pokrytymi czerwoną dachówką ceramiczną.

Zamysłem był Nadmorski, lekki, i współczesny klimat. Piaskowy, biały, słoneczny.

Dzięki użyciu tradycyjnych materiałów architektura nawiązuje stylistycznie do staromiejskiej zabudowy Gdańska. Jednak nie powiela ona historycznych wzorców. Dzięki prostocie i funkcjonalności jest interpretacją, zgodną z duchem współczesnym.

Dobór kolorów oraz materiałów elewacyjnych i zagospodarowania tereny w całej inwestycji tworzy spójną i wypracowaną kompozycję kolorystyczno – fakturową, nadającą lekki nadmorski i minimalistyczny charakter.

Poza wcześniej wymienioną piaskową cegłą pojawiają się obszerne białe płaszczyzny terenu z białych płyt betonowych oraz białych kamieni, miodowe drewno, jasnobeżowe decki tarasowe, niskie betonowe murki, ławki z jasnoszarego betonu architektonicznego oraz czarne łupane kostki brukowe.

Całość uzupełniona jest licznym oświetleniem wysokim i niskim w ciepłych barwach, oraz współczesną zielenią i małą architekturą. Opowieść zbudowana na zewnątrz osiedla przechodzi płynnie w  projekt wnętrz. Jasna posadzka oraz kontrastujące z nią czarne matowe płaszczyzny balustrad, portali windowych i drzwiowych, zestawione zostały z ciepłymi akcentami drewna. Opracowane przez pracownię architektoniczną grafiki wiszące we wnętrzu ukazują interpretację roślin rosnących w najbliższym otoczeniu inwestycji – wokół opływu Motławy przy którym znajduje się osiedle.

Atutem terenu jest Zieleń na terenie inwestycji w postaci traw nadmorskich i nadrzecznych, licznych krzewów oraz drzew brzozowych wraz z przestrzenią wspólna tworzy miejsce sprzyjające zatrzymaniu się, gdzie można usiąść i odpocząć z widokiem na przytulne otoczenie oraz rzekę.

bottom of page